מיתוג בית ספר ומעמדכם על ידי יוריסטיקות

מה זה יוריסטיקות?

הטיות פסיכולוגיות אשר מאפשרות קיצורי דרך מחשבתיים. בעידן שבו המידע הולך וגדל לכולנו אין די זמן כדי לקבל החלטות באופן רציונלי, מדיד ומחושב כמותית. על כן, מרבית מההחלטות שלנו מבוססות על המימד הבלתי רציונלי. יוריסטיקות הן למעשה טכניקה שמסייעת לנו לפצות על מחסור בזמן או במידע ולקבל החלטות מהר יותר.

איך ניתן להשתמש ביוריסטיקות כדי למתג את בית ספר ולבסס מעמדכם?

יוריסטיקת המומחה – ככלל, ככל שיתפסו אתכם כמומחים, כך יהיה קל יותר להשתכנע והמסר שלכם יהיה אמין יותר. לכן, במהלך השיחה, המצגת, הפגישה תשזרו דוגמאות ותיאורי מקרים שמבוססים על הניסיון שלכם, התארים שלכם, המחקרים שקראתם, המומחים שאתם מכירים וכל מה שיוכל לסייע בתפיסתכם כמקצוענים.

גם להופעתכם החיצונית יש השפעה מכרעת על האופן בו יתפסו אתכם. לבוש פורמלי ואלגנטי ושפה תקנית וברורה מצליחים תוך שניות ספורות להעביר את המסר כי מדובר באדם רציני ובעל ניסיון.

  • לדוגמא: "בית ספר שלנו מתמקד השנה בנושא 'האחר הוא אני' ובפרט בפיתוח הסובלנות בקרב הילדים לאחר ולשונה. פרופסור כהן מהאוניברסיטה העברית, שאני במקרה מכירה אותו באופן אישי כי הוא הנחה אותי בתזה שלי, טוען שיש קשר הדוק בין סובלנות לדימוי עצמי. זו הסיבה שבחרנו להתמקד בפעילויות לחיזוק והעצמת הדימוי העצמי בקרב התלמידים כשלב ראשון לפיתוח סובלנות".

יוריסטיקת המדעיות – ככלל, ככל שנשתמש ביותר נתונים מדויקים, מספרים, סטטיסטיקות, מחקרים ואחוזים, כך המסר ייתפס כיותר מהימן ומדעי. הנטייה הרווחת היא לעגל מספרים ולדבר במונחים כמותיים (למשל: רב התלמידים, מחצית מהכיתה, רק מעטים חתמו על האישור...) במקום לדבר במספרים.

  • לדוגמא: "מהמיצ"ב שנערך בנובמבר תשע"ג אנחנו יודעים ש 34% מהתלמידים חווים אלימות פיזית בתדירות של 1 לחודש. היעד שהצבתי לעצמי הוא שעד פברואר תשע"ד הנתון הזה יירד ל 10% בלבד. ולהלן 3 הטכניקות שבאמצעותן יש בכוונתי להשיג את היעד הזה..."

בשתי הדוגמאות שלעיל המסר הסמוי שעובר הוא שמדובר במנהלת מקצועית, רצינית ומומחית אשר הופכת את בית הספר לארגון שמתנהל באופן אפקטיבי ואשר יצליח בסבירות גבוהה להגיע ליעדים ולמטרות שלו.


לפרטים נוספים:

נועה גרוס, מנהלת קשרי לקוחות חינוך

054-6655409 | noa@debate.co.il

גלעד חמזני, מנהל קשרי לקוחות חינוך

giladH@debate.co.il | 054-5490687