5 טיפים ליום היערכות אפקטיבי ומוצלחימי היערכות נועדו למימוש 2 מטרות מרכזיות:

1. הכוון לימודי ופדגוגי של כל מורה ומורה.

2. גיבוש, הכרות וטיפוח תשתית של תקשורת נכונה בין חברי הצוות.

איך נוכל לוודא שאכן עמדנו במטרות אלו? איך אפשר לעמוד באתגר של עומס המידע והרצון להספיק המון במעט זמן?


חמש טכניקות שיסייעו להפוך את ימי ההיערכות לבעלי ערך עבורכם המנהלים, כמו גם עבור צוות המורים:

1. הגדירו מראש תוצאות רצויות. מה בדיוק תרצו להשיג בימי ההיערכות? מה יקבל וידע כל מורה בתום ימי ההיערכות? במה נחדש לו? חלקו את התוצאות להיבט מקצועי (חינוכי/פדגוגי) ולהיבט אישי (גיבוש, עבודת צוות, חשיבה פרואקטיבית וכו'). שתפו את צוות המורים בתוצאות שהגדרתם כבר בתחילת ימי ההיערכות.

2. לצד כל תוצאה שהגדרתם לעיל נסו לנסח מדד הצלחה כמותי. כלומר, איך תדעו שאכן הצלחתם? איך תימדד ההצלחה של ימי ההיערכות? לדוגמא: כל מורה יציג 5 דקות מול כל הצוות, של טיפ מקצועי אחד שלו ללמידה משמעותית וחווייתית.

3. חשוב לתעדף - לא תוכלו להעביר את כל המידע שתרצו. בחרו רק את הדגשים החשובים שלכם בכל נושא מדובר ותתמקדו רק

בהם. ישנם תכנים (כגון נהלים שוטפים, מערכת צלצולים ועוד) שניתן ורצוי להעביר במייל או בחוברת. על מנת לוודא שכולם קראו ניתן לבקש מכל מורה לשלוח באופן אישי למנהלת 2-3 שאלות או הצעות שעלו בראשו במהלך קריאת המידע.

4. שיתוף פעיל של חברי הצוות - נסו לחשוב האם יש מקום, לצד העברת התכנים על ידיכם, להאציל סמכויות ולשתף אנשי צוות נוספים במלאכה. הדבר ירתום את הסגל הוותיק ויקנה לו תחושת סיפוק וכן יאפשר לאנשי הצוות החדשים להכיר מבחינה מקצועית את כלל הדמויות וממשקי העבודה בבית הספר.

5. פרטים קטנים שעושים הבדל גדול - תכנון נכון ומדויק של ימי ההיערכות, כולל ניהול הזמנים, יאפשר לחברי הצוות להבין שהשקיעו בהם ושהוקדשה מחשבה רבה מאחורי הקלעים. לדוגמא: חישבו על סידור מקומות ישיבה באופן שיעודד התערות בין ותיקים לחדשים, פיתחו בפעילות גיבוש שתאפשר היכרות ושבירת קרח, קיימו דיונים לצורך קבלת החלטות בקבוצות קטנות ומגוונות אשר יעודדו פתיחות והשתתפות מצד כולם.

גם "התפאורה" חשובה: האם ברצונכם לקיים את ימי ההיערכות בבית הספר עצמו, או דווקא במקום אחר המאפשר שבירת שגרה ואווירה אחרת? דאגו לכיבוד ושתייה מפנקים שיתנו למשתתפים הרבה אנרגיה לקחת חלק פעיל ומשמעותי בימים חשובים אלו.


ספרו לנו כיצד הטיפים שלנו סייעו לכם.

שנה מוצלחת

מצוות חברת דיבייט